Spółka komandytowa jest spółką, w której co najmniej jeden ze wspólników zwany komplementariuszem odpowiada bez ograniczeń, a z drugiej strony co najmniej jeden ze wspólników odpowiada do sumy komandytowej (ustalonej kwoty).
Spółka komandytowa jest bardzo często wykorzystywana jako środek optymalizacji podatkowych pozwalająca w znaczący sposób ograniczyć wysokość zobowiązań podatkowych, a ponadto ograniczyć odpowiedzialność cywilną niektórych wspólników do ściśle określonej kwoty.
Jeżeli planujesz założyć spółkę komandytową to nasz zespół pomoże Ci w realizacji Twojego planu. Nasi księgowi i prawnicy specjalizują się w zakładaniu i rejestracji spółek komandytowych.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w przygotowywaniu stosownych umów i formularzy niezbędnych do założenia i zarejestrowania działalności w ramach spółek. Nasi prawnicy pomagają w założeniu spółek zarówno w formie „tradycyjnej” czyli u notariusza jak również przez Internet „w trybie S24”.
Dzięki nam zaoszczędzisz czas i będziesz mógł rozpocząć prowadzenie działalność bez zbędnej zwłoki.
Pierwszą czynnością konieczną w całej procedurze zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zawarcie umowy spółki.
Umowa spółki powinna zawierać co najmniej:
Są to podstawowe elementy, które musi zawierać każda umowa spółki komandytowej, ponieważ bez nich nie będzie mogła zostać zarejestrowana. W pozostałym bowiem zakresie jeżeli wspólnicy nie uregulują innych kwestii znajdą zastosowanie przepisy Kodeksu spółek handlowych.
Kolejnym krokiem w ramach zakładania spółki komandytowej jest złożenie wniosku o rejestrację we właściwym dla siedziby spółki Wydziale Krajowego Rejestru Sądowego.
W tym celu należy wypełnić formularz KRS – W1 oraz złożyć opłacony w Sądzie wraz z załącznikami:
Na skutek istnienia tzw. ”zasady jednego okienka” do wniosku KRS – W3 nie trzeba załączać już formularza NIP-2 oraz RG – 1, ponieważ Sąd sam wyśle odpowiednie informacje do Urzędu Skarbowego i Głównego Urzędu Statystycznego.
Po zarejestrowaniu przez Sąd spółki komandytowej w Krajowym Rejestrze Sądowym koniecznym jest jeszcze dopełnienie kilku formalności, a mianowicie:
Spółka komandytowa jest zobowiązana do prowadzenia tzw. „pełnej księgowości”, która polega na sformalizowanej i precyzyjnej ewidencji zdarzeń gospodarczych dotyczących spółki. Pełna księgowość pozwala nie tylko na ustalenie zobowiązań podatkowych, ale również daje pełen obraz sytuacji finansowej firmy i zapewnia jej kontrolę oraz analizę.